Místo: ÚSTECKÝ KRAJ
Klient: ÚSTECKÝ KRAJ
Stupeň: STUDIE
Autor: Ing. arch. Martin Hajný / Ing. arch. Ondřej Beneš, Ph.D. / Ing. arch. Vít Řezáč / Ing. Ondřej Kyp / Mgr. Lenka Želechovská / Ing. Jitka Trevisan / RNDr. David Hořák, Ph.D. / Ing. Jan Skalický / Ing. arch. Jakub Bilan / Ing. arch. Matěj Čunát / MgA. Šimon Marek
Rok: 2020
Vize Ústeckého kraje jako „bezuhelného“
Na Ústecký kraj čekají v budoucnu mimořádné výzvy. Požadavky na kompletní strukturální změnu regionu v důsledku „odchodu od uhlí“ přijdou s největší pravděpodobností do deseti let. Je třeba hledat způsoby přípravy, adekvátní tomuto dynamickému a turbulentnímu procesu, zejména pro potřeby samospráv. Vedle kvalifikovaně připravovaných a vedených soutěží dle regulí ČKA by mohly prospět i tzv.strukturální nebo regionální plány.
Ústecký kraj musí být připraven na dokončování dopravní infrastrukturní sítě i celoevropského systému vysokorychlostních tratí (VRT). Vše je třeba plánovat s vizí budoucího komplexního rozvoje kraje.
Metody naší práce
Při práci na této studii se stále vracíme k nejkomplikovanějšímu dopravnímu uzlu, za který považujeme ústí Bíliny v Ústí nad Labem. Původně idylické místo před hradbami s můstkem přes Bílinu se postupně od devatenáctého století měnilo v dopravou přecpané úzké hrdlo. Pro adekvátní hledání krajinářských spojení fenoménu Labe podél Bíliny do otevírající se Mostecké pánevní oblasti s postupně se obnovující krajinou tu už není místo. Jediné možné řešení tak je hledat kompletní razantní řešení. Jedním z prvních kroků k němu je právě tato studie.
Pracujeme s několika měřítky, která se vzájemně doplňují. Při práci jsme zejména zpočátku problematiku důsledně rozdělovali na tři části: a) krajinu a ekologii, b) jednotlivé druhy dopravní infrastruktury, c) urbanismus a ZUR. Od každé z těchto tří části jsme se pokoušeli získat maximum relevantních informací, koordinovali jsme každou z těchto oblastí zvlášť. Až pak jsme vyhodnocovali jednotlivé vazby mezi sebou a jejich „překryvy“. Posledním krokem bylo hledání nových cest, možností a doporučení k dalšímu postupu.
Výstup
Práci od začátku nechápeme jako několikasetstránkouvou dokumentaci, kterou nikdo nečte – tzv. šuplíkovou. Na základě velmi podrobných analýz dostupných podkladů jsme se pokusili dospět k jednoduchému a jasnému uchopení kraje, které jsme se pokusili promítnout i do podoby grafického výstupu. Pro naši práci měla velký význam topologie krajiny a osídlení, způsoby jak je obecně vnímaná a prožívaná.
Celá studie: https://www.yumpu.com/s/i1XnB38rPafItYb0
Prosím vyplňte vaši emailovou adresu, kterou jste uvedli při registraci.